whatsapp 530 955 19 87 Facebook Instagram    
TR | EN
 
Thermowood Ahşap Doğal Ahşap Kompozit Uygulama Fotoğrafları
Isıl İşlemle Modifiye Edilmiş Ahşap Kolay, rahat ve sağlığa uygun kullanım Bakım gerektirmeyen çevre dostu kaplama Ürün ve uygulama alanları fotoğrafları
Armwood®N Naturel Ahşap

Natürel ahşap çeşitlerimiz
Teak
Ireko
Ipe

TEAK
BİLİMSEL ADI: Tectonagrandis
YAYILIŞI: Endonezya Jawa–Burma–Hindistan
DIŞ GÖRÜNÜM: Kabuk altı beyaz solgun sarı iken öz odunu koyu altın kahve, koyu altın sarı ve çikolata kahverengindedir. Bazen de tik ağacının dış odunu gri, iç odunu sarımsı açık kahverengidir. İç odunu, açık havada kendiliğinden koyulaşır, koyu kahverengi olur. Tik bazen dalgalı damarlıdır, işlenmemiş halde dokusu düzgündür ve doğal yağlı kaygan parlak yüzeyi vardır. Damarları genellikle aynı renkli çizgilerden oluşur.
FİZİKSEL ÖZELLİKLER: Tik çürümeye bozulmaya ve hastalıklara karşı yüksek dirençlidir. Özellikle böceklere karşı daha dirençlidir. Böcekler ve mikroorganizmalar tarafından kolay yıkımlanmaz. Her türlü hava koşullarına dayanabilen zamanla yarışan bir ağaçtır. Sert ve sıkı yapılıdır.
UYGULAMA: Testere ile kesmek zordur. Çivilemesi iyidir fakat önceden delerek çivi ve vidalama önerilir. Kolay yapıştırıcı tutar. Zımpara yapmak kolaydır. Doğal yağını korumak için kendi yağından sürmek daha iyi olur.
BAKIM: Teak ağacı doğal olarak yağlı bir ağaçtır, natürel kullanıldığından (hava koşullarından) zamanla eksilen yüzeysel yağları tamamlamak için senede 1-2 defa tik yağı (teakoil) ile yağlamak gerekir. Kış ortamında kaldığı zaman gri bir renk oluşur, bu doğal bir süreçtir, özel bir bakım ve yağlama ile ilk haline geri döner. Kış ortamında kalmayan ürünlerde özel bir bakıma gerek yoktur.
Teak ağacı bakımı için yeni çözümü olan Teak Yağı, doğal yağların bir karışımı olarak hazırlanmıştır. Yoğun olarak suya maruz kalan ve dış ortamlarda kullanılan ahşapların kolay ve hızlı bakımı için tasarlanmıştır. Mumlu yapısı sayesinde yarattığı yüzey ile su geçirmezlik katsayısını yükseltmek suretiyle ahşabın suya karşı korunmasını sağlarken, ömrünü uzatır.
Uygulama için fırça ile temiz ve kuru bir bez yeterli olmaktadır. Önce ilk kat yağ fırça ile yüzeye sürülür. Yaklaşık bir dakika sonra fırça ile sürülen yağın üzerinden temiz bez ile geçmekte fayda vardır. Bu yolla yağın yüzeye eşit oranda yayılması, dolayısıyla eşit oranda emilimi sağlanır. Bu işlem sırasında sürülen katın çok kalın olmamasına özen göstermenizde fayda vardır. İkinci katı uygulamak için bir gün beklenir. Genellikle tek kat uygulama yeterlidir. Ancak yüksek emiciliği olan ahşaplarda ve zorlu hava koşullarına maruz kalan yerlerde ikinci kat sürülmesi önemle tavsiye edilir. Ortalama 20°C ısıda ve yeterli hava akımı bulunan ortamlarda Tik yağı 4 saat içinde dokunma kuruluğuna ulaşır. 2. katın uygulanabilmesi için en az 16 saat beklenmelidir. Teakağacının bakımı, ahşabın maruz kaldığı şartlara göre 1 ila 2 yılda bir yapılmalıdır. Yağmurlu veya çok sıcak günlerde uygulama yapmayınız. Uygulamadanönce zemin toza karşı nemli bir bezle iyice temizlenir.
KULLANIM ALANLARI: Dış mekânlarda zemin ve cephe kaplamaları, kat balkonları, teraslar, verandalar, havuz kenarları…

IROKO
BİLİMSEL ADI: Miliciaexcelsa
YAYILIŞI: Batı, Orta ve Doğu Avrupa; Sierra Leonne, Liberya, Fildişi Sahili, Gana, Togo, Nijerya, Kamerun, Kongo, Zaire, Angola, Mozambik, Tanzanya, Uganda.
GÖRÜNÜM: Diri odun 5-10 cm genişlikte, sarımsı beyaz ile gri renkte, öz odun başlangıçta gri sarı ile açık kahverengi olup daha sonra altın sarısı ile kahverengine dönüşür.
FİZİKSEL ÖZELLİKLER: Fiziksel ve mekanik özellikleri olgun öz odun örneklerine dayanmaktadır. Bu özellikleri büyük ölçüde kökeni ve büyüme koşullarına bağlı olarak değişebilir.Iroko doğal çürümeye, kabuk altı böcek ve hastalıklara karşı yüksek dirençlidir.
UYGULAMA-BAKIM: Uygulama için fırça ile temiz ve kuru bir bez yeterli olmaktadır. Önce ilk kat yağ fırça ile yüzeye sürülür. Yaklaşık bir dakika sonra fırça ile sürülen yağın üzerinden temiz bez ile tekrar bir geçmekte fayda vardır. Bu yolla yağın yüzeye eşit oranda yayılması, dolayısıyla eşit oranda emilme sağlanır. Bu işlem sırasında sürülen katın çok kalın olmamasına özen göstermenizde fayda vardır. İkinci katı uygulamak için bir gün beklenir.
KULLANIM ALANLARI: Dış mekânlarda zemin ve cephe kaplamaları, kat balkonları, teraslar, verandalar, havuz kenarları…

IPE
BİLİMSEL ADI: Tabebuiaspp.
YAYILIŞI: StatesSantaCruz, Chuquisaca, Tarija, Beni andPando, Bolivia
GÖRÜNÜM: Odunu kahverengi, bazen yeşilimsi sarımsı kahverengi renge sahiptir. Diri odun sarımsı gridir.
FİZİKSEL ÖZELLİKLER: Deck kullanımlarında tercih edilen ve zemin kaplama ürünlerinde sertlik ve dayanım açısından teak-iroko gibi ağaçlar içerisinde en çok tercih edilenler arasındadır.Islandığında kaygan bir zemin oluşturmaz.İpe ağacı deck yağı uygulamaları yapıldığı takdirde en az 40 yıl dayanabilir.
UYGULAMA-BAKIM: Uygulama için fırça ile temiz ve kuru bir bez yeterli olmaktadır. Önce ilk kat yağ fırça ile yüzeye sürülür. Yaklaşık bir dakika sonra fırça ile sürülen yağın üzerinden temiz bez ile tekrargeçmekte fayda vardır. Bu yolla yağın yüzeye eşit oranda yayılması, dolayısıyla eşit oranda emilme sağlanır. Bu işlem sırasında sürülen katın çok kalın olmamasına özen göstermenizde fayda vardır.İkinci katı uygulamak için bir gün beklenir.
KULLANIM ALANLARI: Dış mekânlarda zemin ve cephe kaplamaları, kat balkonları, teraslar, verandalar, havuz kenarları…
© 2020 ArmWood
bir Armada Groupe markasıdır.